Yanlış Ayakkabı Teorisi

TikTok’da neredeyse her gün başka bir stil hilesi veya teorisi viral oluyor. Son zamanlarda ise stilist Allison Bornstein’ın “yanlış ayakkabı teorisi” kombinlerimize ilham olmayı hedefliyor. Yanlış ayakkabı teorisini muhtemelen daha önce denemişsinizdir ancak artık popüler bir akım haline geldi. Teoriye göre bir kombini daha ilginç kılmak için en beklenmedik ayakkabıyı seçmeniz yeterli. Sadece ayakkabı gibi bir aksesuarı değiştirerek zahmetsiz ve havalı bir görünüm elde edebilirsiniz.

Yakında çıkacak olan Wear It Well kitabının yazarı Bornstein, “Bir görünümü ilginç ve kişisel hissettiren şeyin, kombinin geri kalanının havasıyla biraz ‘uyumsuz’ veya uyumsuz hissettiren aksesuarların eklenmesi olduğunu fark ettim” açıklamasında bulunuyor. Yanlış ayakkabı teorisi aslında moda dünyasında uzun zamandır kullanılıyor. Örneğin, Chanel 2014 Haute Couture defilesinde fırfırlı eteklerle spor ayakkabıları eşleştirdi. Öte yandan Collina Strada 2023 İlkbahar/Yaz koleksiyonu için maksi elbiselerle kaba spor ayakkabıları eşleştirdi.

Bunlara ek olarak yanlış ayakkabı teorisiyle kasıtlı olarak uyumsuz görünme fikri defilelerin ötesine taşındı. 2010’larda Jenna Lyons ve Sofia Coppola gibi isimler vücuda yapışan atletik takımlarını yüksek topuklu ayakkabılarla kombinledi. Ardından Cannes’da Elle Fanning, özel dikim bir pantolonunu parmak arası terliklerle kombinledi. Bornstein bu akım hakkında “Pantolon, klasik bir topuk veya makosen ayakkabıyla birlikte yine de süper şıktır, ancak görünümünüz çok basit gibi geliyorsa, bu, denemesi gerçekten kolay ve düşük riskli bir numaradır” açıklamasını yapıyor.

*Bu haber Vogue Dergisi’nden alıntıdır.

Leave a Reply