Bu Yaz Ayakkabı Modası Nasıl Olacak?

İki hafta önce dünyanın en büyük ayakkabı fuarı için İtalya’nın Milano kentine gittim. Dünyanın dört bir yanından gelen ayakkabı üreticileri burada stant açmak için can atar. MİCAM adı verilen bu organizasyon mart ve Eylül olmak üzere yılda iki kez yapılır. Tabi dünyanın en ünlü markalarının stantlarına girdim.

Ayakkabı üretimini bilmeyenlerin şaşıracağı bir ayrıntı: Bu fuarda, bir dahaki senenin kışlık modelleri sergilendi. Yani dünyanjın en ünlü mağaza zincirleri bir dahaki kış sezonunu şimdiden sipariş olarak geçtiler. Birdahaki kış heryerde binici moda göreceğiz, bu da şimdiden size verdiğim ufak bir sır olarak kalsın 😉

Peki neden başlığımız “2012 Yaz Ayakkabı Modası” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Stantlarda gezerken fotoğraf çekmek sıkarda o yüzden. Ben şimdi size gezdiğim İtalya’nın şehirlerindeki vitrinleri anlatıcam da ondan 🙂

Milano, Bolonya, Rimini, Ricionni, Floransa ve Roma bu gezimde gittiğim şehirlerdi.

Genelde ucu sivri aksesuarlar kullanılmış. Kremit, hardal ve yeşil renkleri heryerde gördüm. Eskiden altın künyesini taktığmız baklava aksesuar da çok moda. Taban olarakta bu yaz heryerde feta taban göreceğiz. Bu yaz topuk yok denecek kadar az. Tabanların ise hafifi (eva) heryerde. Yıllardır bildiğimiz converse’nin bile fetasını görünce dedimki tamam, bu sene topuk yok, feta var.

Yukarıda da belirttiğim gibi vitrinler rengarenk. Kovboy çizmelerinde bile rengarenk nakışlara rastlamak mümkün . Binici botunu andıran, lazerlerle süslenmiş yazlık botlar da az değildi.

Aslında az laf çok resim daha doğru olur…