Kovboy Botu Nereden Alınır?

Bu yazımızda,  niş  bir  ürün olan ve her ayakkabıcının  üretemeyeceği kovboy bot ve kovboy çizme üreticisi olan bazı ünlü markaları yakından tanıyacağız:Moda dediğimiz şey, her 20-25 yılda bir kendini tekrarlar ancak bu döngü kovboy botu ya da daha genelle yayarsak, kovboy tarzı için geçerli değildir. Üç-beş sene önce giydiğiniz giysiyi bu sene giymiyorsanız bu modadır, giyiyorsanız stiliniz ve tarzınızdır. Kovboy tarzını bir trend olarak görmemek gerekir, çünkü kovboy botu ve kovboy çizmesi, zamansız parçalardır. Her zaman giyen sadık bir kitlesi vardır. “Ama şu günlerde kovboy botu trend oldu” dediğinizi duyar gibiyim. Şu sıralar neredeyse spor ayakkabısı üretenler hatta krampon üretenler dahi kovboy botu yapıyor 🙂

Eğer kovboy botu ya da kovboy çizmesi almayı düşünüyorsanız; bu işte profesyonelleşmiş, asıl üretimi bu tarz bot ve çizmeler olan firmaları seçmelisiniz. Sebebine gelirsek; bu tarz bot ve çizmelerin ucu sivri olduğu için, iç kalıp çok önemlidir. Yanlış markaya vereceğiniz para, size hem para kaybı hem de zaman kaybı olarak döner.

1- FootCourt

Türkiye’de kovboy bot ya da kovboy çizme denildiğinde, akla ilk gelen  FootCourt markasıdır. Fabrikanın büyük bir bölümü; kovboy tarzı bot ve çizmeye uygun makine parkuru ile donatıldığı için, dünya ölçeğinde üretim yapmaktadırlar. Büyük kısmı el yapımı olan FootCourt bot ve çizmeler, tüm dünyaya ihraç edilmekte olup, Türkiye’nin gurur duyduğu bir markadır.

2- Sendra

İspanyolların dünyaca ünlü markası olan Sendra; genelde kontrast renkleri tercih ediyor. Avrupa’da bilinirliği oldukça yaygın olan bu marka şu an dördüncü kuşak tarafından yönetiliyor. Konç kısmı geniş olan bu çizmeyi alacaksanız, mutlaka bir Levi’s 501’iniz olmalı.

3- Cuadra

Meksika firması olan bu marka, çok eski olmamalarına rağmen şu an Meksika ve Amerika genelinde onlarca satış noktasında satılmaktadır. Geçmişte kullandıkları derilerse çok ilginç; kaplumbağa derisi, fil derisi, kertenkele derisi, yılan balığı derisi hatta piton yılanından kemer ve bot üretmişlerdir. Bu günlerde de bu derileri kullanıyorlar mı, bilemiyorum.

4- Tony Lama

İngilizcesi “Exotic Cowboy Boots” yani “Egzotik Kovboy Çizmesi” denince akla ilk gelen markadır. Amerika’ya İtalya’dan göç eden ailenin çocuğu olan Tony Lama, iş hayatına 11 yaşındayken başlamıştır. Bana sorarsanız Texas – El Paso merkezli bu marka; kalıplarına baktığımızda, 50 yaş üstü kovboy botu tutkunlarına hitap etmektedir. Fiyat performans açısından çok iyi olduğunu söyleyebilirim.

5- Lucchese

1868 yılında, İtalya’da; Akdeniz’in en büyük adası olan Sicilya’nın Palermo kısmında, Salvatore Lucchese tarafından kurulmuştur.  1882 yılında Amerika’ya göç eden aile, Teksas’ta ilk atölyelerini kurmuşlardır. Üst segmente hitap eden marka, çoğu ünlünün tercihi olmuştur. Amerikan başkanı Kennedy, Ronald Reagan, Arnold Schwarzenegger bu ünlülerden bir kaçıdır.