Perakende Sektöründeki İşten Çıkarmalar Hızlanıyor

H&M, endüstri genelinde artan ters rüzgarlar arasında işten çıkarmalar uygulayan en son şirkett oldu. İsveçli hızlı moda perakendecisi Çarşamba günü, işletmedeki “maliyetleri azaltmak” ve “verimliliği daha da artırmak” için 1.500 kişiyi işten çıkaracağını duyurdu. Genel olarak H&M, bu kesintilerin 2023’ün ikinci yarısında görünür hale gelmesi beklenen yıllık yaklaşık 2 milyar İsveç kronu veya 188,2 milyon $ tasarruf sağlayacağını tahmin ettiğini söyledi. Şirkete göre program, yeniden yapılanmayla sonuçlanacak. Bu, yılın dördüncü çeyreğinde 800 milyon İsveç kronunun biraz üzerinde veya 75.3 milyon doların üzerinde bir ücret.

H&M CEO’su Helena Helmersson yaptığı açıklamada, “Başlattığımız maliyet ve verimlilik programı, organizasyonumuzu gözden geçirmeyi içeriyor ve iş arkadaşlarımızın bundan etkileneceği gerçeğinin çok farkındayız” dedi. “Meslektaşlarımızı bir sonraki adımları için mümkün olan en iyi çözümü bulmalarında destekleyeceğiz.”

Bu işten çıkarmalar, ilk olarak Eylül ayında üçüncü çeyrek kazanç raporunda tanıtılan bir “maliyet ve verimlilik programının” parçası. O sırada hiçbir ayrıntı verilmedi, ancak şirket o zamanlarda programdan elde edilen tasarrufların 2023’ün ikinci yarısında görünür hale gelmesinin beklendiğini doğruladı. 2022’nin üçüncü çeyreğinde H&M, bildirilen terimlerle %3 artışla ancak yerel para birimlerinde %4 düşüşle 57,45 milyar İsveç kronu veya 5,4 milyar $ net satış artışı bildirdi. Helmersson, kazanç raporu sırasında, çeyreğin büyük ölçüde şirketin satışları duraklatma ve ardından Rusya’daki işi tasfiye etme kararından etkilendiğini söyledi. Helmersson, Eylül ayında yaptığı açıklamada, “Bunun, satışlarımız ve karlılığımız üzerinde önemli bir etkisi oldu ve bu, geçen yılın üçüncü çeyreğine kıyasla kârlardaki düşüşün yarısını açıklıyor” dedi. CEO ayrıca, artan hammadde ve navlun fiyatlarının yanı sıra mal alımları için önemli maliyet artışlarına yol açan ABD doları da dahil olmak üzere diğer birçok dış zorluğun da çeyreğe damgasını vurduğunu belirtti. Personel azaltan tek şirket H&M değil. Bu ayın başlarında Amazon, kurumsal ve teknoloji rollerinde yaklaşık 10.000 çalışanını işten çıkaracağını söyledi. StockX, bu ayın başlarında FN’ye, şirket mevcut ekonomik ters rüzgarların baskısı altında çöktüğü için başka bir işten çıkarma turundan geçtiğini doğruladı.

Ekim ayında Foot Locker, Wausau, Wis.’deki bir dağıtım merkezini kapatacağını ve 210 çalışanını işten çıkaracağını söyledi. Ve Eylül ayında Nordstrom, Ekim ayında Cedar Rapids, Iowa’daki bir sipariş karşılama merkezinde 200’den fazla çalışanı işten çıkaracağını doğruladı. Merkez daha önce 1.100’den fazla kişiyi istihdam ediyordu. Gap Inc., Rent the Runway, Walmart ve daha fazla şirket de son aylarda işten çıkarmalarını duyurdu.

Leave a Reply