Giyilebilir teknoloji ve teknolojik ayakkabı

Silikon Valisini bilirsiniz; şu Google’ın, facebook’un, twitter, Microsoft, Apple ve bir sürü teknoloji firmalarının ana ofislerinin olduğu yer. Dünya’nın teknolojisi burada üretiliyor dersek yalan olmaz. Burada çalışan bir arkadaşım beni geçen gün aradı ve giyilebilir teknoloji ayakkabıya da el attı dedi. Ben de ukala bir şekilde, o hoo, seni yeni mi duyuyorsun, en az 5 yıldır nike plus var ve bazı aplikasyonlarla, günde kaç adım attın, kaç kilometre yürüdün gibi bilgilere ulaşabiliyorsun dedim.

Fakat arkadaşım bana başka bir şeyden bahsetti, sıkı durun: Renk değiştirebilen ayakkabılar.

0

Resimde gördüğünüz beyaz ayakkabının ortasındaki gri bölüm, elektronik kağıttan meydana gelmekte ve bir pil ile çalışmakta. Akıllı telefonunuza indireceğiniz bir aplikasyon ile bluetooth sayesinde bu bölümü, giysinize göre değiştirebiliyorsunuz. Hatta ilave ücret ödeyerek, bilindik lüks markaların desenlerini dahi burada görebiliyorsunuz.

1

“Giyilebilir Teknoloji” ilk kez bu kadar hayatımıza dokundu. Pek tatmin edici değil belki ama ilerisi için muazzam ışık veriyor bu çalışma.

2

Anladığım kadarıyla 169 Dolar gibi bir fiyata bu ürüne sahip olabiliyorsunuz. Bakalım bir kaç yıl sonra ayakkabı da, cep telefonu gibi bir değişim yaşayacak mı?