AYAKKABI SEKTÖRÜNE COVİD-19 ETKİSİ

AYAKKABI SEKTÖRÜNE COVİD-19 ETKİSİ: TEDARİK ZİNCİRİNDE ASYA GÜÇ KAYBEDİYOR, TÜRKİYE PAZARA YAKINLIĞIYLA KAZANIYOR

Dünya ayakkabı sektörünün nabzını tutan WORLD FOOTWEAR dergisinin 2020 yılı anket sonuçları açıklandı. Küresel ayakkabı pazarında faaliyet gösteren katılımcıların eğilimleri ile ayakkabı sektörü trendlerine ve gelişmelerine ışık tutmayı amaçlayan ankete göre, 2020 yılında dünya çapında ayakkabı tüketiminin %22,5 daralması öngörülüyor. Bölgesel farklılıklar olmakla birlikte, Avrupa tüm pazarlar içinde daralmanın en güçlü olmasının beklendiği bölge oldu.

Katılımcılara yöneltilen sorularla küresel satın alma eğilimleri ile ilgili önemli bilgiler yer aldı. Bireylerin satın alma gücü, fiyat ve moda trendleri sırasıyla en önemli etkenler olarak öne çıkarken; online alışveriş ve e-ticaretteki artış sebebiyle, katılımcıların hemen hepsi online mağazaların önümüzdeki 3 yılda pazar paylarını önemli oranda artıracağı, “çok markalı fiziki mağazaların” pazar paylarında düşüş olacağı öngörüsünde bulundular.

Covid-19 nedeniyle küresel üretimdeki zorluğa ek olarak, talepteki keskin düşüşün de etkisiyle firmalar için oldukça zorlayıcı bir döneme işaret edilerek; başlıca pazarlardan Avrupa’da %27, Kuzey Amerika’da %21 ve Asya’da %20 düşüşle birlikte küresel tüketimin %22,5 daralacağı öngörüldü.

World Footwear tarafından yayınlanan anket sonuçları, Covid-19 ile birlikte tedarik zincirinde önemli değişikliklerin neredeyse kaçınılmaz olduğunu ortaya çıkardı. Katılımcıların %42’si “tedarik zincirinde çeşitllendirmeye gideceğini”, %39’u ise “tedarikçilerini pazara daha yakın ülkelerden seçeceğini” belirtmiştir. Tedarik zincirinde yaşanacak bu önemli değişiklikle birlikte geleneksel pazarlara yakınlığı bulunan Türkiye ayakkabı sektörünün, bu zorlu günleri hep birlikte atlatarak, yeni oluşacak durumda daha avantajlı bir şekilde yer alması ve hedeflerine daha da hızlı bir şekilde ulaşması hepimizin ortak temennisidir.