Terlemelere ve Kokulara Son

Her şeyden önce unutmamalısınız ki bir ayakkabıyı giydikten sonra en az bir hafta en fazla 10 gün o ayakkabıyı havalandırmanız gerekmektedir. Bu dipnottan sonra gelelim asıl meseleye: ayak terlemeleri ve sonucunda oluşan koku. Her kadın eminim ki çantasında ufak bir parfüm şişesi ve hatta daha da ileri gidecek olursak bir de deodorant taşır; çünkü hiç birimiz ter kokusuyla etrafta salınmak istemeyiz. Fırsat buldukça parfümümüzü sıkarız ve girdiğimiz her ortamda mis gibi kokumuzla fark ediliriz. Gel gelelim bunu ayaklarımıza uygulamayız; en azından gün içerisinde her boş bulduğumuz anda. O halde bitkisel yöntemlere başvurmakta gecikmemeliyiz – hele ki yaz aylarının kapımızı çaldığı şu aralarda..

Formül:

1 kova ılık su

1 tatlı kaşığı lavanta yağı

1 tatlı kaşığı okaliptus yağı

1 tatlı kaşığı tentürdiyot

 

Malzemeleri karıştırıp, ayağınızı 10-15 dakika suyun içerisinde bekletiniz.

Ayağınızı duralayınız ve parmak aralarınız dahil iyice kurutunuz.

Kreminizi sürünüz (parfümlü kremleri tercih ediniz).

Lavanta yağı: Aromatik yağların en güzel kokanlarından biri de şüphesiz lavantadır. Lavanta yağının 1-2 damlası aklınıza gelmeyen yerlerde küçük mucizeler yaratabilir. Kuru ve çatlak deri lavanta yağı ile ovulursa nemlenir ve çatlakları kapanır. Bir damlası bile tüm dedorantlardan daha etkilidir ve gün boyu kalıcıdır.

Okaliptus Yağı: Okaliptüs yağı da tıpkı okaliptüs gibi iyi bir antiseptiktir. Deriye sürülmek suretiyle, haricen kullanılır. Masaj için de kullanılır.

Tentürdiyot: Deride mevcut bakterilerin %99.88’ni azaltır. Derinin dezenfeksiyonundan sonra yaklaşık 4 saat 40 dakika süre ile asepsisini sağlar.