Kovboy Çizmesi’nin doğuşu


Kovboy ayakkabısını, kovboy botunu ya da diğer bir isimle kovboy çizmesini ilk icat edenin kim olduğu bilinmeyen bir muammadır. Birkaç farklı efsaneye göre; ilk kovboy çizmesi ya Kansas ya da Teksas’ta yapıldığı söylenir. İki durumda da hikaye farksızdır. Civil War olarak anılan Amerikan İç Savaşı 1865’te sona erdikten sonra, at arabalarıyla ve hayvan sürüleriyle ülkeyi bir baştan bir başa kat eden kovboylar farklı tarzda bir ayakkabıya ihtiyaç duyduklarını anlarlar. Askerdeyken giyilen ayakkabılar bu uzun süren yolculuk esnasında karşılarına çıkan zorluklara uygun olmadığının farkına varırlar. Irmaklardan geçerken, at sürerken ya da dağılan sığır sürüsünün peşinde koşarken çok yorulurlar. 1870 yılında bir kovboy, ayakkabısını bir ayakkabı tamircisine götürür ve at eğerine ayağını daha rahat sokabilmesi için ayakkabısının ucunu sivriltmesini ister.

Bu yeni ayakkabısıyla yılanlara daha rahat tekme atabilir, ağaca çıkabilir hepsinden önemlisi daha rahat ata binebilmektedir. Ayrıca uzun kovboy çizmeleri sayesinde kovboylar bileklerini burkulmaktan da koruyabilmektedir artık.
Yüksek topukla yapabildikleri de onun için çok rahatlatıcı olmuştur mesela vahşi bir beygiri sakinleştirirken yüksek topuğu toprağın içine sokarak güç alır ve böylelikle ilk kovboy ayakkabısı doğmuştur.
İlk kovboy ayakkabıları sadece işte giyilen, pek bir özelliği, deseni olmayan basit iş ayakkabılarından ibaretti. Onlar sadece işte kullanılan ve kovboy adamının bir aletinden ibaretti.

İlk kovboy ayakkabıları kişiye özeldi. Kovboylar ayakkabı ustalarına gider, ölçü verir ve günler sonra ayakkabısını alırdı. Sonradan sadece kovboy ayakkabısı yapan dükkanlar türedi ve böylece her isteyen bu ayakkabı ve çizmelere sahip olabildi.
Kovboyların işi icabı giydikleri bu botlar zamanla moda oldu. Genelde kahverengi ve siyah olarak satılan kovboy ayakkabılarını şimdi sayısız desen ve nakış motifleriyle bulmak mümkün.

* Tüm resimler FootCourt 2012 Kış Kolleksiyonuna aittir.