Bu çorabın müşterisi patronlar: Kişiye Özel Çorap

Kişiye özel çorap olur mu demeyin işte size güzel bir örnek. Özel müşteriye özel ürün üretme modelini benimseyen Çorap Terzisi, patronları gözüne kestirdi. Pamuk, ipek, kaşmir, merinos yünü, kavak, kayın ve bambu ağacından yapılan çorapları müşterilerine sandukalar içinde sunan şirketin Genel Müdürü Cihat Özbekli, “Şu an 15 bin özel müşteriye ulaştık. 2013 sonunda bu rakamı 150 bine çıkarmayı planlıyoruz.” dedi.

Çorabı adrese teslim satan Çorap Terzisi, bu pazarlama modeliyle 15 bin patron ve CEO’yu müşterisi yapmayı başardı. Murat Ülker’den eski Sabancı CEO’su Ahmet Dördüncü’ye, Murat Yalçıntaş’tan Aydın Doğan’a, Tanıl Küçük’ten Sedat Aloğlu’na kadar birçok şirket sahibi ve üst yöneticiye çorap sattıklarını söyleyen şirketin Genel Müdürü Cihat Özbekli, “2013 sonunda 15 bin olan premium müşteri sayısını 150 bine çıkarmayı planlıyoruz. Bu hedefe ulaştığımızı düşünün. Elimizde müthiş bir veri tabanı oluşmuş olacak.” dedi. Türkiye’deki çorapların yüzde 95’i pamuk. Çorap Terzisi’nde ise pamuğun yanında ipek ve kaşmir karışımlı, merinos yününden, kavaktan, kayın ağacından, bambu ağacından üretim yapıldığını söyleyen Genel Müdür, “Renk, boy gibi kalemleri müşteri belirlesin istedik. Yetinmedik, ‘Üstüne isim işleyelim mi?’ diye sorduk. Son olarak da özel problemi olanlara özel lastik, taban ayarları yaptık. Anlayacağınız, çorabın suyunu çıkardık.” dedi. Böylece çorabı hediyeliğe çok müsait bir eşya haline getirdiklerini belirten Özbekli, “Bunu müşterilerimiz de fark etti ve bize ‘Bir paket şu numara şu renk çorabı Bebek’teki şu restorana getirir misin? Şu çorabı havalimanı dış hatlara yetiştirir misin?’ gibi talepte bulunmaya başladı.” ifadelerini kullandı. Şirket bunun üzerine çoraplar için özel paketler, sandukalar hazırlatmış. 34 kişilik ekibi buna göre tasarlanmış. Bir çağrı merkezi kurmuş. Bugün taleplere yetişmeye çalıştıklarına dikkat çeken Genel Müdür Özbekli, şirketin pazarlama çalışmalarını şu şekilde anlattı: “İçinde broşür, isme yazılmış mektup, sipariş formu ve ilgili müşteriye ait şifre ve kullanıcı ismi bulunan mektubu müşteriye gönderiyoruz. Müşteri de şifre ve kullanıcı ismi ile para ödemeden internet üzerinden sipariş verebiliyor.”

2012 sonunda 5 milyon lira ciro hedefleyen şirketin Genel Müdürü Özbekli, “Biz de çorabı hemen gönderiyoruz. Kredi kartını ver, önden havale yap gibi şart koşmuyoruz. İstedikleri zaman ödeme yapıyorlar.” diye konuştu. Genel Müdür Özbekli, Çorap Terzisi fikrinin Zaman Gazetesi’nde İhsan Kalkavan, Ayhan Bermek gibi işadamları ile bir araya geldikleri toplantı esnasında oluştuğunu sözlerine ekledi. Türkiye’de çorap endüstrisinde sigortalı 10 bin kişinin çalıştığı öngörülüyor. Özbekli’ye göre bu rakam eksik. “Çünkü benim tanıdığım 10 tane fabrikada bu kadar adam çalışıyor zaten. Toplam istihdam 20 binin üzerinde.” dedi. Türkiye, çorap üretiminde Çin’in ardından ikinci sırada geliyor. Ardından sırasıyla Endonezya, İtalya, Portekiz, Amerika, Brezilya, Kore, Pakistan ve Hindistan ilk 10’u oluşturuyor.

NİŞANTAŞI’NDA ÇORAP KAFE AÇACAK

Sadece çorap satarak alışveriş merkezlerinde mağazalaşmanın hem zor olduğu hem de çorap terzisi konseptine aykırı olduğu için yıl sonuna kadar sadece Nişantaşı’nda bir ‘çorap kafe’ açarak genişlemeyi sürdüreceklerini söyleyen Cihat Özbekli, “Bu kafede çay kahve içilirken kreasyonlara bakılacak ve sipariş verilecek.” dedi. Çorap Terzisi’nin genel tanıtım çalışmasını yapmamayı tercih ettiklerini belirten Genel Müdür Özbekli, “Çünkü durmak istediğimiz yer, premium üyelerle biz bize olalım noktası. Bu sebeple Nişantaşı’nda bir moda evi bize yetecek.” şeklinde konuştu.

*Bu haber Zaman Gazetesi’nden alıntıdır.