Yeni Yılın İlk Fuarı: Ayakkabı, Çanta Ve Aksesuarları

Ayakkabı Yaz Fuarı 31. kez kapılarını açtı. Kültürpark 1 Nolu Hol’de 150 firmanın katıldığı fuarın açılışına İzmir Valisi Mustafa Cahit Kıraç, Kongo Büyükelçisi Marcel Mulumba Tshidimba, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Sırrı Aydoğan, Emniyet Müdürü Ali Bilkay, Ayakkabıcılar Odası Başkanı Tahsin Güzel, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, EBSO Başkan Yardımcısı Erdoğan Çiçekçi ile Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği (EGEAYSAD) Başkanı Erdal Durmaz katıldı.

Açılış öncesi kürsüde konuşan İzmir Ayakkabıcılar Odası Başkanı Tahsin Güzel, krizleri veya ayakkabı fuarını katılımcılara anlatmayacağını, sektörün başka sorunları olduğunu belirtti.

* Bu makale Olaymedya’dan alıntıdır.
Çocuk ayakkabısının maliyetinin en az 14 lira olduğunu belirten Güzel, “Piyasada 10 liraya ayakkabı satılıyor. Bunun nedeni Uzakdoğu veya Çin değil, bizzat içimizdeki Çinlilerdir. Kaçak işçi çalıştıranların sayısı bugün sektörün yüzde 64’ünü kapsıyor” dedi.

Kayıtlı çalışan ve düzenli olarak vergilerini ödeyen işyerlerinin azınlıkta kaldığını söyleyen Güzel, şöyle konuştu: “Vergi dairesi yetkililerinin buraları denetlemesini istiyoruz. Yoksa bizim rekabet etme imkanımız olamaz. Bizi ne ekonomik kriz ne de başka bir şey etkilemiyor. Bizi üzen, sıkıntıya sokan tek şey yapılmayan yolumuz ve denetlenmeyen kaçak işyerleridir.”

Bu yolun yapılması için uzun süredir her yere başvurduklarını anlatan Güzel, şöyle konuştu: “Arkadaşlarımız sürekli bana baskı yapıyor. Yolumuza çare bulmam için baskı yapıyorlar. Yine bu yol çözülmezse herhalde 500 kişiyle Konak Meydanı’na gidip eylem yaparız”

İzmir Valisi Cahit Kıraç da, Ayakkabıcılar Odası Başkanı Güzel’in hatırlattığı yol sorununu yıllardır bildiklerini, her gidişinde kendisinin bizzat bunu gördüğünü söyledi. Vali Kıraç, fuarın açılışında İzmir Büyükşehir Belediye Başkanvekili’nin de olduğunu belirterek, şöyle konuştu: “Eğer konu çözümsüz hale gelirse o zaman Ulaştırma Bakanlığımız, Karayollarımız devreye girecek ve halledecek. Trafik akışında bir sorun varsa emniyet müdürümüz Ali Bİlkay da burada. Kendisi gerekli tedbirleri alacaktır.”

Kaçak işçi çalıştıran ve kaçak çalışan işyerleri için de Vergi Dairesi Başkanı’nı göreve davet eden Vali Kıraç, şunları söyledi: “Hakkıyla çalışan, dürüstçe vergisini ödeyen vatandaşlarımızın korunması için Vergi Dairesi Başkanını göreve çağırıyorum. Gerek kaçak çalışma gerek yol konusunda biz sizleri haklı buluyoruz. Hakikaten de oradaki görüntü İzmir’e yakışmıyor”

Vali Kıraç katılımcılara da seslenerek, yurt dışı çalışmalarında İzmir’i ve EXPO’yu da gittikleri ülkelerde tanıtmalarını ve destek istemelerini söyledi. Konuşmaların ardından heyet açılış kurdelesini keserek stantları ziyaret etti.

Sadece profesyonel ziyaretçilere açık olan Ayakkabı / Yaz 2012’de bay – bayan – çocuk ve spor ayakkabı modelleri ile terlik, çanta, bavul, cüzdan ve kemer tasarımları sergileniyor. 15 bin metrekarelik alanın 7 bin 600 metrekarelik kısmı stant alanı olarak düzenlendi. Saat 10.00 -19.00 arasında açık kalacak fuara, yurt dışından Tayvan, yurt içinden İzmirli ayakkabıcıların yanı sıra Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Bursa, Gaziantep, İstanbul, Kocaeli, Konya, Manisa ve Trabzon’dan toplam 150 firma katılıyor.

Ayakkabı Yaz ve Ayakkabı Kış olmak üzere yılda iki kez gerçekleştirilen İzmir Ayakkabı, Çanta ve Aksesuarları Fuarları İZFAŞ, İzmir Ayakkabıcılar Odası, Ege Ayakkabı Sanayicileri Derneği (EGE-AYSAD) ve sektör temsilcilerinin destekleri ile gerçekleştiriliyor.