Yazlık Kovboy Çizmesi

Çizmenin, hele hele kovboy çizmesinin yazlığı olur mu dediğinizi duyar gibiyim. Evet, hiçbir çizmenin, hele hele kovboy çizmesinin yazlığı olmaz. Peki nedir bu başlık böyle, ne alaka dimi?

Şaka bir yana çizmenin yazlığı-kışlığından ziyade, derisi ve deri olmayanı vardır. Deri çizme, bot ve ayakkabılar aynı evinizdeki klima gibi nefes alıp verir. Böylece ayağın kokmasını, terlemesini ve bunlardan dolayı oluşan hastalıkları önlemiş olur. Yaz kış sağlıklı bir yaşam için kesinlikle yapay deriden yapılmış ayakkabılar tercih edilmemeli.

Ünlü spor markalarına baktığımızda deri ayakkabı çok fazla göremezsiniz ancak yapay deri de göremezsiniz. Bu ünlü markalar deri olmayan ürünlerinde tekstili tercih etmeye başlamaları, ayağın hava almasının ne kadar önemli olduğunun kanıtıdır. Bu arada ünlü ayakkabıların tekstil kullanma sebebi deriden daha iyi oluşu değil, daha ekonomik oluşudur.

Kovboy ayakkabısına gelince, kalıbıı ve şekli itibariyle sivri ve dar olan bu model çizmelerde ayağın hava alması daha da önem taşımaktadır.

Sağlık bir kere kaybolunca bulunmuyor, o yüzden ne kadar deri, o kadar sağlık diyelim.