Tango Ayakkabısı

Tango ayakkabı seçiminiz hem görsel açıdan dans estetiğinizi hem de teknik açıdan dans konforunuzu etkileyen önemli unsurlardan biridir. Peki o zaman, Arjantin tango ayakkabınız nasıl olmalıdır? Uygun tango ayakkabısı seçerken dikkat edilecek unsurlar aşağıdaki gibidir;

1- Ayakkabınızın formu: Öncelikle ayakkabınız ayağınıza tam oturmalıdır. Ayakkabıda oluşabilecek olası boşluklar dengesizliği arttıran en önemli nedenlerden biridir ve adım boyunun küçülmesine sebep olabilir. Ayağınıza küçük olan ayakkabılar ise ayak sağlığınız açısından problem oluşturur

2- Materyal: Deri, süet, kumaş ve rugan malzemeler tango ayakkabısı için en çok kullanılan materyallerdir. Ayak sağlığınızı korumak için, seçilen malzemenin yumuşsak ve nefes alabilir özellikte olması önerilir. Uzun süre hareket halinde olan ayak ter üretebilir bu yüzden kullanılan materyalin ayak sağlığını koruyan nitelikte olması kullanıcı açısından önemlidir. Sert yapısı nedeniyle rugan materyal ayağı rahatsız edebileceğinden tercih edilmemesi tavsiye olunur.

3- Model: Ayakkabıda model seçimi bütünüyle kullanıcının kişisel zevkine uygun olarak seçilir. Bu seçimi yaparken yeni başlayan bayanların ayak tırnaklarını zedeleyebilecek küçük kazalardan sakınmak için kapalı ayakkabı seçmesi önerilir. İlerleyen zamanlarda dans deneyimleri fazlalaştıkça ayakkabının model seçimi kullanıcının zevkine ve tercihlerine kalır.

4- Ayakkabı Tabanı: Ayakkabınız ile dans edeceğiniz pistler çeşitli özelliklere sahip olabilir. Bu yüzden birden fazla dans ayakkabınızın bulunmasında fayda vardır. Pürüzsüz pistlerde nubuk ve sert lastik tabanlı ayakkabılar dansçıya rahat hareket olanağı sunar, yine de nubuk materyalin sokaklardaki tozların piste taşınma halinde kayganlığı arttığı için daha az tercih edildiği bir gerçektir. Çok pürüzlü ahşap ve özellikle beton zeminlerde kösele tabanlı ayakkabıların tercih etmeniz ise dansınızın kalitesini artırır. Arjantin’de örnekleri bulunan bir ayakkabıyı her zeminde giyebilme olanağı sağlayan ama henüz ülkemizde örneklerinde sık rastlanmayan, değiştirilebilir tabanlı ayakkabılar dansçılara büyük kolaylık sağlamaktadır.

5- Topuk: Bayanlar topuk seçimini yaparken uzun süre ayakta kalacaklarını anımsayarak bu seçimi yaparlarsa milongalarda rahat ederler. Erkek ayakkabılarında ise topuğun arka tarafının içe doğru girintili olması özellikle ön adım tekniğini uygulanmasına kolaylık sağlayacaktır. Topuk seçiminde en önemli nokta ise öne doğru adım atarken ayakta ileriye doğru kayma hissi yaratmayacak topukların seçilmesidir.