Spor Sandaletleri: Sandalet çılgınlığının arkasındaki gerçek

Marks and Spencer firması geçen hafta yeni ürettiği, spor salonlarında giyilmek üzere dizayn ettiği yeni fitness sandaletlerini vitrinlerine koydu. Firma yetkililerin söylediğine göre yeni nesil sandalet olarak adlandırdıkları bu ürünle yapılan spor egzersizlerindeki yağ yakma oranı, normal ayakkabılardan daha fazla.

Doğru olmayacak kadar güzel gibi gözüküyor. Kumsallarda doğan bu ayak modası, şimdi kilolarımız için umut oldu. FitFlop olarak anılan ve firmanın çıkardığı bu sandalet tipi piyasaya ilk olarak 2007 Haziranında sunuldu ve o yaz 10 milyon çift sattı. Bu başarıyı gören reebok ise vakit kaybetmeden kendi dizaynını yaptı ve diğer firmalar da ardı ardına spor salonları için dizayn edilen özel sandaletler üretmeye başladılar.

Sandaletlerin spor salonlarında bu kadar tercih edilmesiyle “spor salonunda ayakkabı” başlıklı tartışmalar başladı. Sandaleti savunanlar, kalça ve bacaklardaki aktivitenin sandalet giyen kişilerde % 30 arttığını savunurken darbeleri de % 22 oranında azalttığını belirtiyor. Karşı görüş ise, bu deneyin sadece 22 kişiye yapıldığı ve bilimsel bir veri olamayacağını belirtiyor.
Ancak doktorlar, sandaletle spor yapan kişilerdeki bilek bükülmeleri daha sık olduğunu söylerken kalp riski olanların spor ayakkabıyla spor yapmalarını tavsiye ediyorlar bunun sebebi ise sandaletle spor yapan birinin kalp ritmi, ayakkabıyla yapana göre daha yüksek oluşudur.

Aslında Running Fitness dergisinin editörü David Castle tüm bu tartışmaları çok güzel özetliyor: “Diyelim 4 boyunca sandalet giyerek maraton yarışı için hazırlandın. Emin olunki o yarışı kazanmak için gerekli kondiksiyona sahip olamayacaksınız.”

Benim kişisel tavsiyem; koşu bandında, arc trainer ya da speed interval spor aletlerini kullanırken spor ayakkabınızdır. Bench press, leg extention, dumble v.s ile yapılan sporlarda ise sandalete bir şans verilebilir diye düşünüyorum.
Sonuç olarak, spor yapında nasıl yaparsanız yapın 🙂

*Bu haber BBC News Magazine’den Türkçe’ye çevrilmiştir.