Palyaço Ayakkabısı

palyaco ayakkabisi3

3.500 yılı aşan bir tarihe sahip olan palyaçoluk günümüzde ülkemizde bir sanat  faaliyeti olarak anılmasa da, dünyanın birçok ülkesinde büyük ilgi görmektedir.  Saraylarda “soytarı” olarak görev yapan palyaçolar özellikle Orta Çağ’dan  itibaren Avrupa coğrafyasının ilgi çeken figürleri arasına girmiştir. Palyaço  kelimesi Türkçede; sergilediği performans ile izleyicileri güldüren ve  eğlenmelerini sağlayan, absürt giyimli, yüzü aşırı miktarda boyalı oyuncu  anlamında kullanılmaktadır. Bu kelime, İtalyanca “Pagliaccio” kelimesinden  dilimize palyaço olarak girmiştir.

palyaco ayakkabisiKomik tiplerini absürt giyim ve makyaj ile destekleyen palyaçolar, gerçek üstü  kıyafetler ve aksesuarlar kullanılır. Renkli peruklar, çok farklı biçimlerde  makyaj, anormal derecede büyük ayakkabılar ve ilgi çekecek kadar garip olan  kostümler kullanan palyaçolar, sanat akımında “grotesk” olarak adlandırılan bir  akımı temsil etmektedir. Palyaçoluk binlerce yıldır saraylardan panayırlara,  özel davetlerden halka açık oyunlara kadar çok değişik alanlarda ve farklı coğrafyalarda yapıldığından, sanatçıların gösterilerinin içeriği de büyük oranda  farklılıklar gösterebilmektedir.

palyaco ayakkabisi1Neyse biz lafı fazla uzatmadan konumuza geri dönelim. Palyaço ayakkabısının başlıca karakteristik özelliği, ön kısmının buruna takılan kırmızı cisim gibi yüksek ve top gibi olmasıdır.

palyaco ayakkabisi2Renk olarak ise, dikkat çekici renkler seçiilir mesela kırmızı, mavi, sarı v.s

palyaco ayakkabisi5Haa, bir de tabanları yüksek olmalı.

palyaco ayakkabisi4

Piyasada bez olanları da var ancak uzun süre ayakta kaldığınızda ayakklarınızı üşütebilir, mutlu günün ardından mutsuz olabilirsiniz, benden uyarması.