Micam Fuarı

Ayakkabı denince akla ilk gelen Çin’dir. Şaka şaka, kaliteli ayakkabı denince akla ilk gelen her zaman İtalya olmuştur. Sadece ayakkabı mı? Moda adına ne varsa her zaman İtalya en önlerde yer alır. Bu yüzden 16-19 Eylül tarihleri arası, dünyanın en ünlü firmalarının katıldığı, dünyanın en ünlü ayakkabı fuarındaydım. Micam, her sene Mart ve Eylül aylarında Milano’da düzenlenir ve sektörün içinde olan dünyadaki tüm firmalar tarafından heyecanla beklenir.

Her yıl aşağı yukarı 50.000 ziyaretçi tarafından ziyaret edilem Micam Uluslar Arası Ayakkabı fuarı, bu sene de muhteşemdi. Mart ayında yapılan fuarda kışlık modeller sergilenirken, Eylül ayındaki fuarda yazlık ayakkabılar sergilenir. Bu sebeple ziyaretimde tüm firmaların yazlık koleksiyonlarını görme şansını buldum.

Modellerin çalınma korkusu olduğu için hiçbir firma, standlarında resim çekilmesini istemiyor hatta polise bile şikayetler oluyormuş, o yüzden sadece gördüklerimizi size aktarabiliyoruz.

Bu arada fuar alanının mimarisine de değinmeden yapamayacağım. Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi modern bir bina. 2000’e yakın katılan firma var. Tabii hepsini gezmek imkansız, ben sadece en ünlülerini gezdim. Gezdiklerim arasında Cesare Paciotti, Loriblu, icone, Manas, Fabi, Strategia, Baldinini, Casadei, Menbur, Giancarlo Paoli, Dino Bigioni aklıma ilk gelen firmalar.

Erkek ayakkabılarında eva maddesinden yapılan çok hafif tabanlar tercih edilmiş. Oksford diye anılan, delikli klasik model spor kalıplara uyarlanmış. Genelde turuncu, taba, sarı gibi canlı renkler tercih edilirken yılın deri tercihi de süet olmuş.

Bayanlarda ise gene canlı renkler tercih edilmiş. Klasik bayan ayakkabılarında pudra renk tonları kullanılırken sporlarda ise fosforlu renkleri görmek mümkün. Aksesuar olarak ise kışın da bolca göreceğimiz piramit ve kalem ucuna benzer sivri aksesuarlar kullanılmış.

Kısacası, 2013 yazı gerçekten çok canlı olacak. Sanırım siyah ayakkabılarımızı 2014’e saklamak zorunda kalacağız 🙂