Micam Ayakkabı Fuarı Şubat 2015

micam

Her sene olduğu gibi, bu sene de Milano’da yapılan dünyaca ünlü Micam Ayakkabı Fuarı’na davetliydik. Bu yazımda size “önümüzdeki kış şu tarz kalıp moda, şu model moda ya da şu renkler öne çıkmış” konularından bahsetmeyeceğim.

micam2

Fuara girişte ilk dikkatimi çeken, Türk Ayakkabı sektörü ilk kez bu kadar çok firmayla temsil edildiği oldu. 50’ye yakın Türk firması, dünyaca ünlü Micam Ayakkabı Fuarında stand açmıştı. Başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Gaziantep gibi ayakkabı üretiminde söz sahibi şehirlerimizden de katılan firmalar vardı.

micam3

Fuar sönüktü. Rusya’nın ne kadar büyük bir alıcı olduğu böylece kanıtlanmış oldu. Rusya’daki ekonomik kriz, tüm firmaları zora sokacağa benziyor.

micam4

Türk ayakkabı sektörünün dünyadaki tanıtımını üstlenen Deri Tanıtım Grubu’nun reklam kampanyası da bir hayli ses getirdi.

micam5

Bu kriz bence Türkiye’ye yarar. Neden diyecekseniz; fuarda İtalyanlar tarafından toptan satış fiyatı  “80-100 Euro” olan bir ürün, Türkler tarafından “50-60 Dolar” a üretilmektedir. Pariteyi de işin içine eklerseniz, % 100’e yakın fiyat farkı olduğunu söyleyebilirim.

micam6

Sonuç olarak ben ayakkabı sektörünün geleceğinden umutluyum tabii şu tasarım ve tasarımcı sorununu çözebilirsek.