Küt burun ayakkabı nerden alınır?

Matador botu, küt burun bot, domuz burun bot gibi başka adlarla da anılan bu tip botların ortak özelliği, burun kısmının kesik, teşbihte hata olmaz, domuz burnu gibi köşeli olmasıdır. Bu bota bazen “Biker Boots” yani “Motosiklet Botu” ya da “Cowboy Boots” yani “Kovboy Botu” da denir.

1800’lü yıllarda Wellington ve Hessian botlarından esinlenen Amerikalılar, zaman içerisinde bildiğimiz kovboy botlarını yapmaya başlamışlardır. Bazıları botları daha da sivrileştirirken bazıları ise tam tersi botun ucunu dümdüz, burunsuz yapmışlardır. Her iki durumda da bu iki stil, aynı orijinden gelmektedir.

Bu tip ayakkabı almayı düşünüyorsanız, zaten her kovboy ayakkabısı ya da botunu üreten yabancı firma, bu stilde botu da üretiyor. Türkiye’ye gelirsek, burada ismini söyleyebileceğimiz, dünya klasmanında tek bir firma bulunmaktadır.

FootCourt; hem yurtdışında hem de Türkiye’de çok başarılı modellerle, bu işin hayranları tarafından ilk olarak tercih edilen bir firmadır.

Yurtdışındaki bilinirliği, yurt içindekinden fazla olan FootCourt, kullandığı deriyle dünya standartlarının üstünde, model olarak da bize hitap eden bir çizgidedir. Gerçekten bu alanda bir dünya markamız var.