Kovboy Çizmesi ve Chopper

chopper

Motosikletten anlamam, zaten Chopper dediğin de motosiklet hiç değildir. Amerikalılar Chopper’a aynı zamanda “Iron Horse” da derler. Amerikan tarihinde özel bir yeri olan “Kovboy Kültürü” nün devamı olarak kabul gören “Chopper Kültürü”, tutkunları tarafından iron horse olarak anılması da bir önceki cümlenin haklılığını onaylar niteliktedir.

ironhorse

Chopper, Amerikalıların II dünya savaşında Avrupa’da hafif kıvrak hızlı motorları görmesinden sonra, savaş sonrası yurtlarına dönüklerinde kendi ağır-hantal motosikletlerini kesip kırpıp (chop edip) hafifletmesi ile başlayan bir akımdır.
Daha sonra bu is büyük-küçük atölyelerde gelişmiş ve artık tamamen “kişiselleştirilmiş” “özgün” hale getirilimiş, ya da bu şekilde sıfırdan yapılmış motosikletlere chopper denilmeye başlanmıştır. Chopper in eşi benzeri  ve herhangi bir markası yoktur. Özelliği her chopper ın dünyada bir tane olmasıdır. Cruiser motorlarla karıştırmamak lazım.

chooper2

Peki iron horse’a binerken ne giymeli diye sorduğunuz duyar gibiyim, cevabı ise çok basit: T-shirt, mevsime göre deri ceket, alta kot pantolon ve olmazsa olmazı olan kovboy çizmesi. Aslında kovboy çizmesi bile oto yollarda at yerine chopper tercih eden bu büyük çocukların içindeki kovboyluk özleminin bir yansıması olsa gerek 🙂