Kovboy Çizmesi Nerden Alınır?

Aslında kovboy çizmesi aşığıysanız çok şanslısınız. Neden mi? Çünlü Türkiye, son yıllarda bilinenin aksine, dünyadaki en güzel ayakkabı yapan ülkelerin en başında gelmektedir. “Bilinenin Aksine” diye söze başlamamın sebebi; İtalya, İspanya veya Amerika’dan ayakkabı aldım dendiğinde kulağa eskiden çok havalı gelirdi diye söylüyorum. Ama şimdi herkez bilinçli.

Mevzuyu Bruce Willis’in 1998’de çevirdiği Armageddon filmindeki Rus kozmonot çok güzel özetliyor. Diyalog aşağıdaki gibi:

Amerikalı Bayan Kozmonot: “Aletleri tanımıyorsun, ellemeyi bırak.”
Rus Erkek Kozmonot: “Rus Aletler, Amerikan Aletler, hepsi Tayvan yapımıdır.”

Gerçekten de Rus kozmonotun özetlediği gibi “Russian components, American components, all made in Taiwan”

Biz de bu güzel sözü: “İtalian shoes, Amerikan shoes, they all made in China.” yani “İtalyan ayakkabısı, Amerikan ayakkabısı; hepsi Çin yapımı.” dersek herhalde yanlış olmaz 🙂

Türkiye’de kovboy çizmesi denince akla ilk gelen marka FootCourt‘tur. Marka bilinirliğine önem veren “İnterbey Şirketler Topluluğu”, Türk ayakkabısını dünya’da tanıtmak için çok uğraş vermektedirler. İmalatı çok zor olan kovboy çizmesini üreten dünyadaki en önemli markalar arasına giren FootCourt, genelde ihracata yönelik üretim yapmaktadır. Emin olun bu marka yurtdışında daha iyi bilinmektedir.

Hadi bir de Avrupa’dan bir kaç firma önerelim, hani yurtdışından alış veriş yapmak isterseniz en azından paranız boşa gitmesin. Sendra Boots, bir İspanyol firmasıdır. Hala, 1930 lardaki gibi kösele taban kullanmaları eksi yönleri. Dünyadaki yeni trend, 2000’lerde sektörün keşfettiği kauçuk tabandır aslında. Kösele malesef kışın kayar ve su geçirir. Sendra Boots’un tek kötü tarafı, çoğu modelinde tabanda kösele tercih etmesi. Olumlu tarafı ise tok deri kullanılması. Tok deri demek, kolay yırtılmayan ve darbeler karşısında kolay deformasyona uğramayan deri demektir.

Bir diğeri ise Sancho Çizmesi’dir. Avrupanın hemen hemen her şehrinde olduğu gibi, Türkiye’de de satılan bir marka olan Sancho nun eksi yönü, kalıpları dar ve çok benzer olmasıdır. Artı yönü ise, o klasik kalıbın üstüne çizilen modellerin güzelliği, renklerin mükemel uyumu ve saya diye tabir ettiğimiz kısmın dikişindeki zerafettir.

Amerika’ya gelirsek ilk olarak aklıma Tony Lama gelmekte. Bu markanın kalıpları da bana göre 40-60 yaş arasına hitap etmektedir. Burunları sivrilikten ziyade genelde oval olarak gelen Tony Lama çizmelerinin tamamı el yapımıdır. Amerika’da bile çok pahalıya satılan bu kovboy markasının derileri özel olarak üretilmektedir. Deri kreasyonu genelde sürüngen hayvan deseni olan bu marka Teksas’ta en çok satan markaların başında gelmektedir.

Bir diyer Amerikalı kovboy botu markası ise Old Gringo’dur. Çok eski bir tarihi olmamasına rağmen orta kalem, sağlam ve uygun fiyata üretim yapan bir firmadır. Amerika’nın en büyük ayakkabı online satış sitesi olan Zappos’ta en çok kovboy çizmesi satılan marka olduğu söylenir, tabii rivayetler muhteliftir.

Uzun lafın özetine gelirsek (long story short), ucuz etin yahnisi tatsız olur atasözünde olduğu gibi kovboy çizmesi alacaksan belli bir miktar ücreti vermeyi göze alacaksınız, tabii kazıklanmamak kaydıyla. Botunuzun ve çizmenizin el yapımı olduğuna ve kauçuk ya da jurdan taban olmasına dikkat edin.

Ayakkabıyı hallettik. Peki üstünü nasıl tamamlamalıyız? Onu da bi ara anlatırım 🙂

2 Replies to “Kovboy Çizmesi Nerden Alınır?”