Kovboy Çizme Fiyatları

Kovboy çizmesi fiyatları; diğer ayakkabı, bot ve çizmelere göre farklılık göstermektedir bu da gayet doğaldır. Genelde kovboy tipi ürünlerde işçilik çok önemlidir. Bu yüzden western tipi ürün yapan yer sayısı da oldukça azdır. Gelin isterseniz kovboy çizmesine bir bakalım.

Öncelikle çoğu kovboy çizmesinde motifler görülmektedir. Bu bir kartal resmi olabilir, bir apaçi figürü olabilir, çölde yetişen bir bitkinin nakış dokuması olabilir v.s

Yukarıda yazması kolay olan bu motifleri, çizmenin koncuna işlenmesi ya da uygulanması bu kadar da kolay olmamaktadır. Bu yüzden genelde kovboy çizmeleri “Hand Made” denilen “El Yapımı”dır.

Oran vermek gerekirse, 1 çift kovboy çizmesi yapımı ile 20 çift normal bir ayakkabı yapım süresi birbirine eşittir. Gerisini siz düşünün.

O yüzden genelde firmalar kovboy çizmesi yapmaya pek hevesli değillerdir, zaten hevesli olmaları da birşey ifade etmez çünkü makina parkuru bu tip ayakkabılarda farklıdır, bir de kovboy çizmesini sadece meslekte çok usta kişilerden başkasının yapamayacağını eklersek neden bu tip çizme fiyatlarının diğerlerine göre yüksek olduğunu herhalde anlamış oluyoruz. Bu arada daha deriden de bahsetmedim. O nakış ve işçiliği kaldıracak deri seçimi de önemlidir.

Kısacası:

Deri: Kaliteli olmalı
İşçilik: Kaliteli olmalı (Saya dikimi diye tabir edilen derinin dikimi ve birleştirilmesi, nakışın sık olması, desenlerin belirgin olması, renk uyumunun abartılı olmaması ya da sıradan olmaması v.s)
Makine Parkuru: Kaliteli olmalı
Kullanılan Taban: Kaliteli olmalı (Tabanın kauçuk, ökçenin ise yüksek ve kavisli olması tavsiye edilir)

Taban demişken gelin hep beraber halk arasında “Kösele Taban” nedir bir bakalım. Kösele aslında hayvanın derisinden elde edilen gerçek deridir. Hayvanın derisinin üst katmanları (Kılın altı) 1.sınıf deri olarak tanımlanır. Kösele ise hayvanın derisinin en alt tabakasıdır. “Krom” denen bir kimyasalla bu alt tabakadaki deri reaksiyona girer ve sertleşir. Böylece ayakkabıda kullanılan “Kösele Taban” olmuş olur.

Eğer düğünde dernekte, yazın, takım elbisenin altına kısacası gündelik giyimden ziyade özel günlerde giyeceğiniz bir ayakkabı alıyorsanız tabii ki kösele taban tercih edilmelidir. Deri kökenli olduğu için ayak hava alır ancak su ile karşılaştığında ayağınız ıslanabilir ve ayakkabı kolaylıkla deforme olur ayrıca kösele taban yağmurda, karda kayar.

Bu yüzden ben kişisel olarak ayakkabı, bot ve çizmelerde kauçuk tabanı tavsiye etmekteyim.

Kauçuk tabanın ana hammaddesi kauçuk ağacından üretildiği için kösele gibi hava alır ancak yağmurda kolay kolay deforme olmaz. Bu sebeple kauçuk tabandan yapılan ayakkabılarda kayma ve su geçirme gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

Yukarıda elimden geldiği kadarıyla sizlerle gerçek kovboy çizmesinin nasıl olması gerektiğini anlatmaya çalıştım. Ayrıca kovboy çizmesi fiyatlarının neden yüksek olduğunu da dilimin döndüğünce izah etmeye çalıştım. Bence her insanın ayakkabılığında bir kovboy çizmesi olmalı. Kot pantalon altına giyilen bir kovboy çizmesinin yarattığı “ASİ RUH”u hiçbir şeyde bulamazsınız.

*Resimdeki ürünler, dünyaca ünlü FootCourt markasına aittir. (www.footcourt.com sitesinden bu ürünlere ulaşabilirsiniz.)