Golf Ayakkabısı Nasıl Olmalı?


Golf Sporu, son yıllarda Türkiye’de de yaygınlaşan güzel bir spor dalıdır. Golf doğa ile iç içe oynanan bir doğa sporudur.Golf hakkında söylenimler ve oynanma teknikleri 15.yy ortaya çıkmıştır. Çeşitli medeniyetlerden ve devirlerden kaldığı bilinir. Hollanda, Roma, Çin gibi pek çok ülkede oynanmaya başlanmıştır fakat Golf Sporu nu İskoçyalı ların bulduğu söylenmektedir. Golf tek başına yani ferdi olabildiği gibi takım olarak da oynanabilir.Golf kişiye kendini tanıma ve kişinin kendi ile yarışma fırsatı verir. Bu sporun en önemli özelliği ise kişiye belirli bir iç displini kazandırmasıdır ve karakterini tanıma ortamı yaratmasıdır. Golf oyunu dışarıdan çok kolay gibi gözüksede Golf tutkunları ya da golf severler in en iyi bildikleri konu golf sporunun kesinlikle ve kesinlikle bir düzen ve disiplin içerisinde oynanması gerektiği ancak o zaman golfte bir gelişme ve tam anlamıyla bir başarı sağlanabildiğidir.

Adı üzerinde, “SPOR” lafı geçtiğine göre ayakkabı da spor ayakkabısı olmalıdır ancak dağ bayır gezileceği için, normal bir ayakkabıdan ya da normal bir spor ayakkabısından farklı özellikleri olmalıdır. Golf ayakkabısının en önemli özelliği, kaymayı önleyen fonksiyonudur yani golf ayakkabı kaymamalıdır.

Belli başlı golf ayakkabı markalarını saymamız gerekirse; golf ayakkabısı ve eldiveninde dünyanın bir numaralı markası Footjoy ilk sıralarda yer almaktadır. Ernie Els, Darren Clarke, Vijay Singh, Davis Love III, Todd Hamilton ve Adam Scott gibi ünlü oyuncular tarafından tercih ediliyor. Ünlü oyuncular, turnuvalar sırasında dikkatlerinin dağılmaması için attıkları her adımda rahat olmaları gerektiğini söylüyorlar.

Buna ilave olarakta; Nike, Puma, Ecco, Adidas ve Etonic markalarını saymak mümkündür.