Doktor Tavsiyesi: Çıplak Ayakla Koşmak

3

Araştırmalar, Afrikalıların ayakkabı giymedikleri için daha sağlıklı ayaklara sahip olduğunu gösteriyor.

Ayakkabı giyerek spor yapmak sakatlanmalara davetiye çıkarıyor. Bu nedenle çıplak ayakla koşmanın daha sağlıklı olduğu belirtiliyor. Çıplak ayakla koşmak bacak eklemlerini korurken, spor ayakkabıyla koşmanın bacak eklemlerine ciddi zarar verdiği ortaya çıktı.

Çıplak ayakla koşu sırasında, topuk ile yer arasında ayakkabı tabanı olmadığı için, adım uzunluğu spor ayakkabıyla koşuya göre daha azdır ve ayağın yerle ilk teması sırasında ayak açısı normalden daha dardır.

DİZE YAPILAN BASKI ARTIYOR 

Yalın ayak koşudaki bu açısal avantajın, spor ayakkabıyla koşarken kaybolduğu, spor ayakkabıyla koşarken diz kapağına, diz ve ayak bileği eklemlerine binen yükün arttığı belirlenmiştir.

Bu olumsuz değişimler yüzünden ayak parmaklarına daha fazla yük binmekte, özellikle de ayak başparmağını diğer parmaklara doğru zorlayan kuvvette de belirgin bir artış meydana gelmektedir.

2

ÇIPLAK AYAKLA KOŞMAK DAHA ÜSTÜN

Bu biyomekanik çalışmalar ışığında üretilen hafif (ayakkabının ağırlığı azaltılmış ve topuk yüksekliği ortalama 6mm) ve minimalist (topuk yüksekliği 4 mm civarında) spor ayakkabıları da ne yazık ki çıplak ayakla koşunun üstünlüğünü yenememiştir.

Teknolojiyle süslenen bu modern ve artistik spor ayakkabılar milimetrik bile olsa sahip oldukları topuk yükseklikleri nedeniyle yaralanmalara davetiye çıkarmaya, tüm bacak eklemlerini, özellikle kıkırdak ve menisküs gibi eklem içi yapılarını zorlamaya devam etmektedir.

1

AFRİKALILARIN AVANTAJI

Ayakkabı giymeyen Afrikalıların en iyi ayak mekaniğine sahip olduklarını belirten Doç.Dr. Defne Kaya, sağlıklı ayaklar için şu tavsiyelerde bulundu:

“Gün içinde ayağınızın ayakkabı içinde geçen süresini azaltın. Evde terlik ya da ayakkabı kullanmayın. Spor ve egzersizi çıplak ayakla yapın. Koşu bandı dâhil tüm yüzeylerde çıplak ayakla koşun. Bu durum sizi yaralanmalardan korur.”

*Bu yazı Sözcü Gazetesinden alıntıdır.