Çin ayakkabılarındaki tehlike


Geçen gün gazetede okuduğum bir yazıyı sizinle paylaşmak istiyorum. Bizde bir laf vardır: “Ucuz etin yahnisi yavan olur.” diye. Bir de “Ne kadar para o kadar köfte.” derler. Şimdi bu iki atasözünü neden söylediğimi aşağıdaki haberi okuyunca anlayacaksınız:

Çin ve Vietnam orijinli ürünlerin sektöre büyük darbe vurduğundan dert yanan ayakkabı üreticileri, bu ülkelerden gelen ayakkabıların fiyat ile güvenilirlik adına denetlenmesini talep ediyor.

Türkiye Ayakkabı Sanayicileri Derneği (TASD) Başkanı İslam Şeker, Çin’den sıhhi olmayan ürünler geldiğini ileri sürerken, “Bütün dünya ülkeleri gibi ithal ayakkabıların kanserojen madde içerip içermediği denetlenmeli.” diyor.

“Bir dönem Uzak Doğu’dan gelen ve ayak sıhhatini tehdit eden ürünler fiyatlarından dolayı alınıp giyiliyordu. Ama 2012-2013 döneminden itibaren fiyatın yanında kalite, ayak sıhhati, çevre duyarlılığı gibi kriterler öne çıktı. Artık Türkiye Çin’i hedef alan ya da rakip gören bir ülke değil. Avrupa’da gerileyen imalatın yerini alma; boşalan markaların yerini alma ve kalifiye ürünler üretme derdinde. Çin bir dönem sektöre güç günlerle karşı karşıya bıraktı. Piyasayı bozdu. Türkiye kalifiye olmayan ayakkabılar ile doldu. Ama bu eğilim döndü.”

“Söz konusu ülkelerden kalifiye olmayan, sıhhi olmayan ürünler geliyor. Menşei nereden olursa olsun devletten talebimiz olaya ticari olarak bakılmamalı. Bütün dünya ülkeleri gibi gelen mallar denetlenmeli. Ayakkabıların boyalarının kanserojen madde içerip içermediği kontrol edilmeli. En önemli talebimiz ürünlerin doğru fiyatlandırılması. Kalifiye olmayan ve rekabet edilemeyecek fiyatlarla satılan; Türkiye’yi ayakkabı çöplüğüne çevirecek ithalatı reddediyoruz.”

Evet arkadaşlar, bildiğim kadarıyla, Dış Ticaret Müsteşarlığı Ocak 2010′dan itibaren uygulamaya koyduğu riske dayalı denetim sistemi çerçevesinde ithal tekstil ve hazır giyim eşyalarını sıkı denetime tabi tutulmaya başladı ancak gözden kaçan ürünler olabilir.

Bence Çin ya da insanların kafasını karıştırmak için Çin yerine “PRC” yazan (People’s Republic of China’nın kısaltılmışı) ürünlerden uzak durulmalı.

* Bu yazının bir kısmı Sabah Gazetesi’nden alınmıştır.