Cemiyet Hayatının Ayakkabı Markası: FootCourt

Son dönemde; cemiyet ve moda dünyasında konuşulan tek marka olan “FootCourt” hakkında, bir kaç şey de ben söylemek istiyorum. 1980’lerin sonunda üretime başlayan firma; ikinci nesille beraber yeni bir vizyon kazanır. 2000’lerde oluşturulan FootCourt markası genelde asi, sıra dışı, kısacası “Think out side of the box” yani “Kutunun (klişelerin) dışında düşün” olarak da Türkçe’ye çevirebileceğimiz bir felsefeyle yola çıkar. Zaten markanın sağ üst köşesinde yazan “Made on Earth”cümlesi de bunu teyit eder nitelikte.


Yurt dışında çok iyi bilinen marka, son dönemde kovboy çizmelerinin tekrar moda olmasıyla Türkiye’de de adından söz ettirmeye başladı. Sadece kovboy tarzı yapmayan FootCourt; kendilerini “Amacımız; moda değil, tarz odaklı, zamansız ürünler üretmektir” diye tanımlarlar.

Markanın kurucusu Ragıp Çevirgen bir gazeteye verdiği röportajda yöneltilen sorulara şöyle cevap vermiş:

FootCourt hikayesi nasıl başladı?

Eşim ve ben;aslında mühendisiz. Üniversite sonrası işletme yüksek lisansı için New York’a gittim, hem okudum hem de çalıştım. Kurumsal hayat bana uymuyordu. Alış veriş merkezinin yemek katında (Food Court) yemek yerken, bir kişi dikkatimi çekti.Takım elbise altına kovboy çizmesi giymişti. On saniye içinde iş planım,markam, satış yapacağım pazar her şey netleşmişti. Markamın FootCourt olması,üreteceğim ürünün başlangıç olarak kovboy botu olacağı ve pazarın da Amerika olacağı o an belli oldu.

Ayakkabı alırken nelere dikkat edelim?

Bu; müşteri önceliklerine göre değişir ancak ayakkabıda benim ilk baktığım, içi dışı deri olması, ama özellikle içi yani ayağımın direk temas ettiği bölge deri olmalı.Neden mi deri? Çünkü “Organik”. Konuyu açmam gerekirse; öncelikle ayağınızın nefes almasını sağlar, ayak ölçülerinize uygun olarak genişler ve şeklini alır.Bunlar ilk aklıma gelenler.

Kovboy botları bu sezon çok trend. Siz zamansız buluyor musunuz?

Üç- beş sene önce giydiğiniz giysiyi bu sene giymiyorsanız bu modadır, giyiyorsanız tarzınızdır. Kovboy botunu bir “Trend” olarak görmüyorum; çünkü kovboy botları zamansız parçalardır, her zaman giyen sadık bir kitlesi vardır.

Siz bir üretimci olarak modayı nasıl yorumlarsınız?

Moda mı tarzmı diye çok düşünmüşümdür. Moda’yı takip eden dikkat çeker; tarzı olan ise her daim şık ve farklıdır. Bu nedenle, önemli olan giyilecek zamansız parçalar üretmektedir; tıpkı kovboy botları gibi.

Sevgili beyler takım elbise altına nasıl ayakkabılar tercih etmeliler?

Erkekte bu çok kolay; bağcıklı oxford’un yerini hiçbir şey tutmaz. Ve mutlaka deri olmalı çünkü deri, prestij sembolüdür.

*Hürriyet / Kelebek: Aysun Kaba