Ayakkabı Seçimi Nasıl Olmalı?

Uygun ayakkabı seçimi ayak sorunlarını azaltır. Tarihin en eski çağlarından günümüze kadar ayakkabılar insanoğlunun gerçek ve hissedilebilir istekleri için yapılandırılmıştır. 

Bu isteklerin başlıcaları; korunma, destekleme, rahatlık, sağlamlık ve sitildir. Ayaklarımız her gün inanılmaz derecede basınç a maruz kalmaktadır. Normal bir günlük yürüyüş, ayaklarımıza birkaç yüz tonluk basınç uygulamaktadır. Ayaklarımız vücudumuzun en çok hasara uğraya bilecek kısmı olduğundan dolayı dikkatle seçilmiş bir ayak giyimi ile ayaklarımızı koruya biliriz. 

Çocuk Ayakkabısı 

İlk yürümeye başladıklarında çocuklarımızın ayakkabıya ihtiyaçları yoktur. Ayakkabı olmadan yürümeleri ayak kaslarının gelişmesi ve güçlenmesi ile ayak parmaklarının kavrama özelliğini kazanmasını sağlamak için yardımcı olur. 

Çocuklar çok çabuk gelişir ve büyürler. Tabiî ki ayakları da onlarla birlikte gelişir ve büyür. Bu hızlı gelişme birçok anne ve babayı şaşırtır hatta korkutabilir. Bu kadar hızlı gelişen bedene yetişmek anne ve baba için zor olabilir. 

Çocuklarımıza ayak kabı seçerken şu noktalara dikkat etmekte fayda vardır: 

  • Ayakkabıyı dikkatlice inceleyiniz. İçinin sağlam olmasına, ayak tabanındaki çukur u doldurabilmesine ve ayaklarımızın büküldüğü yerden rahatça bükülmesine dikkat ediniz.
  • Çocuğunuzun ayak numarası otururken değil de ayakta iken alınmalıdır. Her iki ayağında ölçülmesi ve eğer bir farklılık var ise, büyük olan ayağın numarası ile ayakkabı seçilmelidir.
  • Yaklaşık yarım inç kadar bir mesafenin, ayak parmakları ile ayakkabının arasında olmasına dikkat ediniz. Çocuğunuz rahatlıklar ayak parmaklarını oynata bilmeli.
  • Ayakkabının içindeki dikişlere, parçalara dikkat edilmelidir.

 Erkek Ayakkkabısı: 

Erkeklerin topuklu giyme sorunları olmadığı için ayakkabıdan oluşabilecek rahatsızlıklar bayanlara göre daha azdır. 

Erkek ayakkabı seçerken en çok dikkat etmesi gereken şey, o ayakkabıyı nerede kullanacağıdır.(işte, evde, partide gibi). 

Bütün gününü ayakta geçiren bir erkeğin ayaklarında şişmeler görüle bilir. Bu nedenle bu şişmeler sonucu ayakları rahatsız etmeyecek ayakkabılar seçilmelidir. İnşaat gibi tehlikeli işlerde çalışanlar ise ayak uçlarında koruma olan ayakkabıları tercih etmelerinde fayda vardır. 

Bayan Ayakkabısı 

Bayanlar kendi ayaklarını cezalandırmakta ustadırlar. Tabiî ki güzel görünmek için bayanların bu eziyete katlanmaları onlar için doğaldır. Fakat yüksek topuktan oluşa bilecek rahatsızlıkları minimuma indirebilmek için bayanların bu ayakkabılarla ayakta kalma surelerini mümkün olduğu kadar azaltmalı, eğer mümkün ise daha rahat bir ayakkabı ile değiştirmeleri önerilmektedir. 

Tabiî ki bayanlar için en iyi ayakkabı bağcıklı, geniş topuklu ve rahat yürüyüş ayakkabılarıdır. Erkeklerin topuklu giyme sorunları olmadığı için onların böyle bir derdi yoktur sadece erkek ayakkabı seçerken en çok dikkat etmesi gereken şey, o ayakkabıyı nerede kullanacağıdır.(işte, evde, partide gibi). 

Bütün gününü ayakta geçiren bir erkeğin ayaklarında şişmeler görüle bilir. Bu nedenle bu şişmeler sonucu ayakları rahatsız etmeyecek ayakkabılar seçilmelidir. İnşaat gibi tehlikeli işlerde çalışanlar ise ayak uçlarında koruma olan ayakkabıları tercih etmelerinde fayda vardır. 

Tabiî ki güzel görünmek için bayanların bu eziyete katlanmaları onlar için doğaldır. Fakat yüksek topuktan oluşa bilecek rahatsızlıkları minimum a indire bilmek için bayanların bu ayakkabılarla ayakta kalma surelerini mümkün olduğu kadar azaltmalı, eğer mümkün ise daha rahat bir ayakkabı ile değiştirmeleri önerilmektedir. 

Tabiî ki bayanlar için en iyi ayakkabı bağcıklı, geniş topuklu ve rahat yürüyüş ayakkabılarıdır. 

Ayakkabı alırken dikkat edilmesi gereken hususlar:

Ayaklarınızı ayakta iken ölçtürünüz.

Her zaman iki çift i deneyiniz ve mümkünse mağaza içinde kısa bir yürüyüş yapınız. 

Bazen ayakların biri ötekinden büyük olabiliyor. Böyle durumlarda büyük olan ayağın numarasına göre ayakkabı tercihinizi yapınız. 

“Zamanla açılır” demeyiniz ve diyenlere de inanmayınız. Ayakkabınız aldığınız zaman rahat olmalıdır. 

Mümkünse eğer her ayakkabı alışınızda ayak numaranızı ölçtürünüz, çünkü bazen ayaklarda büyümeler olabilmektedir. 

Ayakkabı alışverişi için en ideal zaman öğleden sonrasıdır. Öğleden sonra ayaklarda şişmeler olabileceği için bu zaman da alınan ayakkabılar ayak rahatlığı için idealdir. 

Ayakkabının arkadan önden ve yanlardan tam olarak oturduğuna dikkat ediniz. 

Ayakkabı alırken üstünün deri olmasına, içinin iyi doldurulmuş olmasına ve ayakların bükülen yerlerinden kolayca bükülmesine dikkat ediniz. 

Ayakkabıyı denerken, normal zamanda o ayakkabı ile giyeceğiniz çoraplar ile deneyiniz. 

Eğer protez veya diğer biyomekaniksel aletler kullanıyorsanız, ayakkabı denerken onları da götürünüz.

Ayakkabı bakımı:

Ayak bakımı kadar ayakkabı bakımı da ayak sağlığı için önemlidir. Ayakkabılarınızın temiz olması hem ömrünü uzatır hem ayak sağlığınıza yardımcı olur. Bir gün giydiğiniz ayakkabıyı ikinci gün giymeyerek nefes almasını sağlayınız