Ayakkabı Moda Fuarı Bugün Başlıyor

45. AYMOD Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı, 2012 Sonbahar ve Kış sezonuna damgasını vuracak modelleri sektör ile buluşturuyor

AYMOD fuarına yurtdışı ve yurtiçinden 350 firmanın katılılacağını kaydeden FootCourt Yönetim Kurulu Üyesi Ragıp Çevirgen, “Fuar, ayakkabı sektörünün bir araya gelerek, yeni tasarımlarını, yeni trendlerini paylaştığı bir ortam sunuyor. Türkiye’deki ve dünyadaki trendleri görmemiz açısından çok faydalı buluyorum. Firma olarak, 2012 yılı modellerimizi, ilk kez bu fuarda geniş çapta paylaşma imkanı bulacağız” diye konuştu.  

Fuar sırasında, daha önceki yıllarda olduğu gibi yoğun ilgi görmeyi bekleyen Çevirgen, “Standımıza; Amerika’dan, Rusya’dan İtalya’dan İran’dan Almanya’ya kadar birçok ülkeden ziyaretçi gelmesini bekliyoruz” dedi.

Bir Önceki Fuardan Kısa Kısa Notlar:

AYMOD ‘da Sipariş Rekoru

Ayakkabı sektörünün Türkiye’deki en büyük ticaret platformu olan AYMOD Fuarı’nda firmalar sipariş rekoru kırdı. 66 ülkeden 3 bine yakın yabancı alıcının katıldığı fuar sektör ihracatına % 30 katkı sağladı. Bu yıl ziyaretçi sayısı bir öncekine oranla % 11.6 artış göstererek 37.146’ya ulaştı.

CNR Holding kuruluşu Pozitif Fuarcılık A.Ş. tarafından 02-05 Aralık tarihleri arasında İstanbul CNR Expo Fuar Merkezi’nde gerçekleştirilen 44. AYMOD 5.Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı ihracatçının yüzünü güldürdü. Yılın ilk 11 ayında 375 milyon dolar ihracat gerçekleştiren sektör yeni bağlantılarla ihracatını daha da artırdı. Fuar, sektör ihracatına yüzde 30 dolayında katkı sağladı. Bu yıl AYMOD’da yapılan anlaşmaların 100 milyon doları geçtiği tahmin ediliyor. Fuar yakın gelecekte Avrupa’nın en büyük ayakkabı moda fuarı olma yolunda hızla ilerliyor.

Yabancı Ziyaretçi % 23 Arttı
AYMOD Fuarı’na katılan yabancı ziyaretçi sayısında da önemli bir yükseliş gözlendi. Fuara başta ABD, Almanya, Belçika, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Danimarka, Hong Kong, İngiltere, İsveç, Rusya, Srilanka, Senegal ve Zimbabve olmak üzere 66 ülkeden 2 bin 789 yabancı ziyaretçi ilgi gösterdi. Böylelikle bir önceki fuara göre AYMOD’a katılan yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 23 arttı. Toplam ziyaretçi de ise yüzde 11.6’lık artış yaşandı. AYMOD Fuarı’nı toplam 37 bin 146 profesyonel ziyaret etti.

2011’de Ek Salon Açılması Gündemde
Misyonunda eğitimi desteleme de olan fuarda üniversitelerle işbirliğine gidildi. Fuar komitesinin yürüttüğü eşgüdüm sayesinde başarı arttı. 266 firmanın katıldığı 44. AYMOD 5.Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı’nda firmaların daha fazla metrekarelerle katılma talepleri var. Bu yıl 4 salonda gerçekleştirilen organizasyona önümüzdeki yıl ek bir salon açılması planlanıyor.

Ünlülerin Ayakkabıları Sergilendi
AYMOD Fuarı’na birbirinden ilginç ayakkabılar damgasını vurdu. İstanbul’un en ünlü ayakkabıcısı İsmail Cevat Görgün’ün (Cevat Usta) 1955 ve 1973 yılına kadar pek çok ünlü için tasarladığı ayakkabılar İstanbul Ayakkabıcılar Esnafı ve Sanatkarları Odası tarafından fuarda sergilendi. 40’a yakın ayakkabının sergilendiği standta Sofia Loren’den Zeki Müren’e kadar pek çok ünlü için tasarlanmış ayakkabılar yer aldı.

Fuarda eski ürünlerin yanı sıra üniversitelerin ayakkabı bölümlerinde okuyan gençlerin birbirinden ilginç ayakkabı tasarımları da oldukça büyük beğeni gördü. Öğrencilerin tasarladığı ürünler arasında zebra, leopar, kuğu gibi pek çok hayvandan esinlenilen ayakkabılar yer aldı. Bir diğer ilginç sergi ise İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri tarafından sergilendi. Osmanlı padişahlarının ayakkabılarını günümüz modasına uyarlayan gençler 7’den 70’e her kesimden yoğun ilgi gördü.

45. AYMOD 6.Uluslararası Ayakkabı Moda Fuarı 21-24 Nisan 2011 tarihleri arasında yine CNR Expo İstanbul’da düzenlenecek.

Fuar Tarih ve Saatleri

Tarih 21 – 24 Nisan 2011

Saatler
21 Nisan,
22 Nisan,
23 Nisan,
24 Nisan,
Perşembe
Cuma
Cumartesi
Pazar
10.00 – 19.00
10.00 – 19.00
10.00 – 19.00
10.00 – 18.00
Yer CNR Expo, İstanbul