50. Aymod Ayakkabı Fuarı

AYMOD

Bu sene 50.si düzenlenen Uluslar arası İstanbul AYMOD FUARI, 6-9 kasım tarihleri arasında CNR Fuarında gerçekleşti.

2014 Yaz Sezonuna ait modellerin sergilendiği fuara, tarihinin en büyük katılımı gerçekleşti. Bu son fuarın en büyük özelliği ise tarihinde ilk kez 12 İtalyan firmasının da fuarda katılımcı olarak yer almaları oldu.

Genelde katılımcıların memnun ayrıldığı fuarda yüz milyonlarca dolarlık iş hacmine ulaşıldığı aldığım duyumlar arasında. Genelde Rus, Ukrayna, Arap ve Hollandalı alıcıların olduğu fuarda Türk üreticilerin yüzü gülüyordu.

Konuştuğum bazı firma yetkilileri, Türk üreticisini özellikle Çin’den korumak için, tekstildeki gibi ek vergi getirilmesinin faydalı olacağı görüşündeler. Neyse bu olayın mikro ekonomik boyutu ki bizimle alakası yok 🙂

Valla İtalyanlarla da konuştum ve bu milletin ne kadar çakal bir millet olduğunu bir kez daha anladım. Tekrar katılacak mısınız diye sorduğumda bana “Kesinlikle, çünkü burası, bizim ulaşamadığımız noktalara erişmemiz için bir köprü. İtalya’ya gelemeyen ufak esnaf, Araplar, Türkler, İranlılara buradan daha kolay satış yapabiliriz.” diye cevap verdiler.

Adamlardaki aç gözlülüğe bakar mısınız?

fotograf2