Yüksek Topuğun Zararları


7.5 cm’lik bir topuk, ayaktaki yük ve basınç miktarını yedi kat artırıyor. Her gün yüksek topuk giyenlerin ayaklarına, gün içinde 6 km. yürüyüş yapmış kadar ilave yük biniyor. Bu kadar bilgi yeter mi? YETMEZ…

Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Opr. Dr. Ufuk Kayaselçuk, modanın vazgeçilmezi olan yüksek topuklu ayakkabıların başta ayak olmak üzere vücudun çeşitli yerlerinde ağrılara yol açtığını bildirdi.

Opr. Dr. Ufuk Kayaselçuk, yaptığı açıklamada, yüksek topuklu bir ayakkabıda ayak aşağı doğru büküleceğinden ön ayağa aşırı yük bindiğini belirtti. Kayaselçuk, “Vücudumuzun mekanik ekseni üzerindeki anatomik yapıların uyumlu duruşu yükün dengeli dağılmasını ve organların ve kasların ekonomik kullanımı ile hareket ve dengeyi sağlar. Yüksek topuklu bir ayakkabıda ayak aşağı doğru büküleceğinden ön ayağa aşırı yük biner. Vücudun geri kalanı da buna dengeyi sağlamak için gövdenin alt tarafı öne eğilir, üst gövde ise geriye eğilmek zorunda kalır” dedi.

Yüksek topuklu ayakkabı giyildiğinde, ayağın yerden ayrılmayı yeterince güçlü yapamadığı için kalça ve diz kaslarının daha fazla çalıştığını söyleyen Opr. Dr. Kayaselçuk, yüksek topuk giymenin zararlarını şöyle sıraladı:

– “Yüksek topuklarla ayak bileği ve ayak daha dışa çevrili olduğundan daha çabuk denge kaybına ve daha kolay burkulmalara yol açar. Belin normal S şeklinde oluşu omurgaya binen yükleri azaltır ama yüksek topuğa uyum için bu eğimin düzleştirilmek zorunda kalınması hem bu korumayı azaltır hem de omurga çevresi kasların fazla kullanımı sonucu ağrılara yol açar.

– Kalça, diz ve ayak bileği çevresi kaslar alınmak zorunda kalınan pozisyonun sürekli olması halinde kısalabilir, tendinit ve kalsifikasyonların eşlik ettiği uzun süreli ağrılar oluşabilir.

– Yüksek topuklar zemin-diz arası mesafeyi arttırır ve ayak bileği ile beraber baldır dışa dönük olduğundan diz iç eklem yüzüne binen yük artar.

– Topuk yüksekliğinin artışı ayak tabanına binen yükün artışını beraberinde getirir. Bu da çekiç parmak, bunyon, bunyonet, ağrılı sinir sıkışmaları yapabilir.

– Topuğun ayakkabının konçuna vurmasına bağlı ağrılı çıkıntılar oluşabilir.

– Ayakkabının dar, sivri uçlu olması tarak kemiklerinin yayılmasını önleyerek nasır ve bül oluşumuna, kronik tarak kemiği ağrılarına yol açabilir.

– Ayak alt ekseninin gerilmesine bağlı plantar fasit, bursit, topuk ağrısı ve bunların sonucu topuk dikeni gibi bir seri hastalığa yol açabilir.

– Eğer yataktan kalktığınızda yere basmak ağrılı ise, uzun yürüyüşler ağrılı sonlarla bitiyorsa, erken yoruluyorsanız veya kramplar oluyorsa, bel ve kas ağrısından kurtulamıyorsanız, sportif faaliyetlerde erken ağrı, yorulma ya da geç ısınma oluyorsa, bunların bir sebebi de yüksek topuklu ayakkabılar olabilir.”