Organlarınız Ayağınızda

ayaktaki-noktalar

Geçen ay Çin’deki bir fuara katılmak için Guangzhou eyaletine gittim. Orada ayak masajının çok meşhur olduğunu duydum ve yaptırdım. İyi ki yaptırmışım. Benim için çok güzel bir tecrübe oldu. Türkiye’ye dönünce de bunun sağlık açısından ne gibi faydaları olduğunu araştırayım dedim ve sizlerle paylaşıyorum:

Bizi taşıyan, bütün yükümüzü kaldıran ayaklarımızın çok önemli bir özelliği var. Vücudumuzdaki bütün organların bağlı olduğu sinirler ayak tabanında var. Bu noktalara düzenli olarak masaj yaptığınızda o noktaya bağlı organ harekete geçiriyor ve organ düzgün çalışıyor.

Uzun yıllar önce bu yöntem keşfedilmesine rağmen şimdi refleksoloji adı altında işleniyor. Refleksoloji, ayak tabanında vücudumuzun tüm organlarına, bölgelerine karşılık gelen refleks noktaların bulunduğuna işaret eder.
Refleksoloji zihinsel, ruhsal ve fiziksel anlamda bir rahatlama sağladığı gibi doğu felsefesine göre vücuttaki enerji akışını düzenleyen bir terapidir. Bütün organlarınız için bu uygulamayı yapabileceğiniz bu yöntemle, yürüyüş yapmanın ve koşmanın önemi daha çok ortaya çıkıyor.

*** Bir kısmı Sözcü Gazetesi’nden alıntıdır.