Kışın ayak bakımı

Soğuk havaların gelmesiyle birlikte ayaklarda oluşabilecek problemler de artıyor. Bu dönemde ayak sağlığınıza daha fazla önem göstermelisiniz.

Ayak sağlığı, sağlıklı ve huzurlu olmak için önemlidir. Ayağımızdaki bir nasır, tırnak batığı, topuk çatlakları veya ayak parmak aralarındaki mantar enfeksiyonları ayak sağlığımızı olumsuz etkiliyor.

Dermatoloji Uzmanı Dr. Ayfer Aydın, Kış aylarında ayak sağlığının korunması için yapılması gerekenler hakkında şu bilgileri verdi:

“Ayak sağlığınız estetik kaygılarınızdan önemlidir”

“Uzak doğu inanışlarında ayak tabanındaki özel akupunktur noktaları ayak sağlığının ruh sağlığımız üzerinde de ne kadar etkili olduğunu gösterir. Refleksoloji de ayağa yapılan masajla tüm vücudumuzun stresi ortadan kalkar. Dolayısıyla genel vücut sağlığımızda hep ihmal ettiğimiz ayak sağlığımızın önemini kavrayabiliriz. Daha şık ve estetik kaygılarla bilhassa kadınların tercih ettiği sivri uçlu ve yüksek topuklu ayakkabılar nasır oluşumuna yol açarak ve gün boyu yorgun ve huzursuzluk yaratarak sağlığımızı olumsuz etkiler.

“Çoraplarınızı çıkarıp ayağınızı havalandırın”

Özellikle hanımlar elbette çekici ve şık ayakkabılar giyinmek ister; ancak günlük yaşamda ve çalışırken daha rahat ve ortopedik ayakkabılar seçmek sağlıklı olanıdır. Tersi durumlarda kolaylıkla nasır gelişir. Mevsim de ayakkabı seçiminde önemlidir. Sıcak havalarda kapalı ayakkabılar giyinmek, hatta kış mevsiminde dahi uzun süre botların içinde ve havasız kalan terleyen ayaklarda mantar enfeksiyonu gelişimini kolaylaştıracaktır. Dolayısıyla yaz mevsiminde açık ayakkabılar tercih etmek; kış mevsiminde de eve girer girmez çorapları çıkarıp ayakların hava almasını sağlamak doru olacaktır.

“Kişisel eşyalarınızı kimse ile paylaşmayın”

Ayak mantar enfeksiyonları ayaklarda küçük sıyrık ve çatlaklar oluşturarak bakterilerin girişi için bir kapı oluşturur ve oluşan bu bakteriyel enfeksiyonlar mantar enfeksiyonu devam eden hastalarda tekrarlayıcı bir hal alıp hastanın mükerrer defalarda antibiyotik almasına neden olacaktır. Mantar enfeksiyonları bulaşma riski taşıdıkları için ortak kullanım alanlarını kullanmak (Havuz, sauna, buhar odaları) sosyal sorumluluk gerektir. Ayakkabı, çorap, havlu gibi kişisel eşyalar bulaşma riski taşıdığı için ortak kullanmamak gerekir.”