Nike’ın tepki çeken reklamı

Dünyanın en ünlü markalarından olan Nike, 4 Temmuz’da Amerika’nın eski bayraklarından olan bir versiyonunu spor ayakkabı modelinin üzerinde piyasaya süreceğini açıkladı.  ABD’nin kurtuluş günü için özel tasarlanan bayraklı yeni model; Amerika’nın eski dönemlerinde sömürge zamanını hatırlattığı gerekçesiyle bir çok ünlü tarafından tepki gördü. Başta Afrika kökenli Amerikalıların büyük tepkisine yol açan bu model ile ilgili tartışmalara siyasiler de katıldı.

‘Betsy Ross’ bayrağı olarak bilinen sembolün, kölelik dönemi ile doğrudan ilişkili olduğu söylendi. Bazı köşe yazarları ise, “Amerika’nın kurtuluş gününde, geçmiş yılların sömürgeci anlayışını hatırlatmak tam anlamıyla bir rezalet” yazılarıyla paylaşımda bulundular. Nike geçen yıllarda “Bir şeye inan. Her şeyden feda etmek anlamına gelse bile” sözlerini içeren bir reklam kampanyasına dahil oldu.

Bunun üzerine yaptığı açıklamada “Nike, Amerikan mirası ve ABD Olimpiyat takımı ve ABD futbol takımları dahil binlerce sporcuyu desteklemeye devam eden bağlılığımızla gurur duyuyor.” dedi.

Bu ifadelerle tepkilerin ateşini iyice körükleyen spor firması, siyasilerin de hedefi oldu. Arizona Valisi Doug Ducey, tepki olarak attığı tweette “Sözler, bu korkunç karardaki hayal kırıklığımı ifade edemez. Nike için utanıyorum.” dedi. Yoğun tepkilerin neticesinde Nike ürünü pazardan çekme kararı aldı. Spor dünyasında ciddi bir isim haline gelmiş bu firmanın, zaman zaman belirli açıklamalar ve davranışlar ile gündeme gelmesi pek sık olmaya başladı. İler ki zamanlarda nasıl bir tutum içinde olacağı ise merak konusu.