Akıll Ayakkabı

Akıllı telefon, araba,kısacası her şeyin akıllısı olur da, ayakkabının akıllısı olmaz mı? Çok ünlü bir profesörün, çok sevdiğim bir lafı vardır. Derki “Elektrik lambası, mumun geliştirilmesiyle bulunmamıştır.”

Gördüğüm kadarıyla; günümüzdeki akıllı ayakkabı gelişimi, yakın bir gelecekte, şu anki ayakkabıdan beklentimizi karşılayacak ancak farklı bir algoritmayla çalışacak, farklı özellikleri olan bir ayak giysisi haline dönüşecek.

Peki şu an hangi aşamadayız? Tabi ki yolun başındayız ancak bir iki örnek verelim:

Vivobarefoot: Bu marka çıkış noktası olarak, ilk insanı temel almış. Onların tezine göre, insanoğlu çıplak ayakla daha rahat, konforlu ve özgür hisseder. Çıplak ayakla yürüyüş duygusuna en yakın deneyimi sunmak için dizayn edilmiş tüm modelleri. Bizim anladığımız manada akıllı ayakkabı değil yani. Onlar için esas olan “Hissetmek”. Bundan ötürü kullandıkları tüm malzemeler çok esnek ancak bir o kadar da sağlam.

IOFIT: Bu firma, Samsung’un desteklediği bir girişim. Samsung firması bu alandaki potansiyeli keşfetmiş olacak ki, gene kendileri gibi Güney Kore’li olan bu girişimi bünyelerine katmış olacaklar. Çeşitli android ve ios tabanlı uygulamalarla , attığın adım, ayak sıcaklığın, ayağının basınç uyguladığı noktalar, yanlış basınç uyguladığın noktalar, kısaca bir akıllı ayakkabıdan beklentimiz olan her şeyi düşünüyorlar. Sitelerini ziyaret ettiğinizde karşınıza çıkan ilk cümle “Bu Sadece Başlangıç.”

Digitsole: Merkezi Fransa’da olan bu şirket, başlarda iç tabanlık yaparak işe başlamış. Akıllı iç tabanlığı alıyorsunuz, daha önceden evinizde olan ayakkabıların içine koyarak kullanıyorsunuz. 2016 ise ayakkabı da yapmaya başladılar. Gene akıllı ayakkabıdan şu aşamada beklediğimiz her şey, aplikasyonlar sayesinde, burada da mevcut. Burada ilave olarak, hızınızı ölçüyor, google maps ile, varıcağınızı noktaya ne kadar kaldığını ve, biraz daha hızlı olmazsanız, geç kalabilirsiniz gibi komutlarla yönlendiriyor.

Bu yazdıklarım, binlerce araştırma/ geliştirmeden sadece rastgele seçilmiş 3 tanesi. Sanırım; yakın geçmişte elimize verdiklerinin aynısını, yakın gelecekte ayağımıza verecekler.